napisao: Baxa
Žice su najočitiji primjer postulata u HIFI-u koji kaže da je vrijednost neke komponente obrnuto proporcionalna onome što ta komponenta donosi u sistem ili jednostavnije skupo ih plaćamo da nerade ništa.
Paradoksalno? Nije.
Zamislite da kupujete najbolju vodovodnu cijev za prijenos pitke vode na određenu daljinu. Najbolja cijev je ona koja će samo prenjeti vodu i pritome je ne zagaditi. Poboljšati je naravno nemože. Isto vrijedi i za interkonekt ,između ostaloga. Pošto nemože poboljšati signal koji prenosi traži se od njega da ga samo prenese i pri tome ne zagadi. Očekivati od vašeg interkonekta da poboljša zvuk u nekom sistemu ili da bude ‘muzikalan’ isto je kao i očekivati od vaše vodovodne cijevi ili pozlaćene pipe da iz odurne gradske vode daje izvorsku.
Što je to tamo šušnulo ?
Prije neki dan pozvao me prijatelj da dođem kod njega poslušati odličnu žicu kaja je navodno bitno unaprijedila njegov zvuk.Susretao sam se u par navrata sa Sumićevim žicama ali nikad nisu ostavile na mene jači dojam a i priznajem slušanje je bilo samo površno.Napredak u prijateljevu sustavu bio je tako očit da sam uzeo žicu za testiranje u vlastitom sistemu.
Prema navodu proizvođača BH27 sastavljena je iz 9 pojedinačnih srebrnih žica ,po tri grupirane u različitoj dužini kristala i različitog promjera ,svaka zatvorena u svojoj PTFE (teflon) cijevčici sa zrakom kao izolatorom. Sve to skupa posebno je geometrijom omotano opet sa zračnim rasporom oko veće PTFE cijevi. Žice su terminirane vrhunskim WBT RCA činčevima ( najbolji Furutech kao opcija) i barem po mom ukusu u nezanimljivom crnom bužiru kao i sve žice ovog proizvođača pa ih zbog neinventivnog naziva teško možete izdvojiti iz njegovih prijašnjih modela niti na bilo koji razumljiv način rangirati.
Black Hole 27 uspoređivao sam u vlastitom sustavu za svojim Kimber KCAG, Crystal Cable Standard, Kimber Kabele Select KS 1030 također srebrnim žicama te sa bakrenim Kubala Sosna Emotion te srebrnim Sumićevim Black Hole 8.Trenutno u mom su sistemu Kubala Sosna zvučnički i srebrni KCAG,KS1030 i CristalCable Standard interkonekti. Iako su i KCAG i CC inferiorni Kubala Sosna Emotion interkonektu po glatkoći,protočnosti i mirnoći koju unose u sistem ,KCAG -ova analitičnost, mikrodinamika te izvjesna tvrdoća i čvrstoća u donjim i lepršavost u gornjim ipak donose izvjesnu prednost u mom sistemu.
U 5-tu dimenziju
Spajanjem BH27 umjesto KCAG-a na CD player kao da se u mom sistemu otvorila jedna sasvim nova dimenzija.Imao sam osjećaj kao da su se na mojoj virtualnoj pozornici odjednom upalili dodatni reflektori, osvijetlili najdublje kutke i detalje koji su odjednom čisti i više ničim zasjenjeni izašli van ili su ustvari uvukli mene u svu ljepotu izvedbe.
Sva ta višestruko naglašena kristalna čistoća i savršena preciznost uopće ne stvara hladnu ili analitičnu atmosferu; naprotiv. Kao da su se spojile najbolje osobine KS Emotion kabela : fuidnost, mekoća naglašavanje organskog sa još potenciranom analitičnošću,preciznošću i temperamentom KCAG-a.
Naprosto nisam mogao vjerovati da jedan novi interkonekt u cijelom sustavu može donijeti toliko promjene i toliko poboljšati zvuk.Usudio bih se čak reći proljepšati. Znam da je to u suprotnosti sa gore navedenom teorijom ali mi se čini da sva ta točnost, preciznost rezultira baš sa ljepotom zvuka i tako se manifestira.
Na prekrasnim uvodnim dionicama sa puhačim drvenim instumentima poput oboe i klarineta ili flautom i fagotima na izvedbi Enescu: Romanian rapsody #1 sa Eiji Ouve i Minnesota Orchestra na CD- 30th Anniversary Sampler RR-908 te na uvodu Le Sacre du Printemps sa Chicago Symphony Orcestra pod ravnanjem Georg Solti-ja CD DECCA JVC XRCD24 svaki od tih instrumenata dosadašnjoj širini i dubini dodaje još i novu dimenziju: pojedini instrument nije više samo iscrtan kao plošna slika negdje u dubini pozornice nego dobiva svoju vlastitu inherentnu pojavnost u 3 dimenzije.Svaki instrument točno i postojano lebdi na imaginarnoj pozornici, opipljiv i zaokružen bez miješanja i rasipanja svoje zvukovne energije prema drugim instrumentima, sa zrakom i disanjem koncertne sale oko sebe i bez one visokotonske aureole od izobličenja koja znaju na lošijim sistemima pratiti puhače i drvene a još više limene.
Ovaj je kabel čvrsta antiteza teoriji da su analitični kabeli hladni, oštri i naporni za slušanje. Uvijek sam tvrdio suprotno i ovo je i očit dokaz : kabel nemože biti preanalitičan. Može biti preanalitična snimka ali u dobroj snimci vrhunska analitičnost koja proizlazi iz preciznosti i točnosti kabela čini baš suprotno.
Postoje naime kabeli sa izvjesnom grbom na oko 3Khz od par decibela koji se onda na prvo slušanje čine analitični i fokusirani više nego što u stvari jesu.No ubrzo nakon toga otkrijete grubost i oštrinu u tom području i kabel postane zamoran. U ovom slučaju, sasvim nešto drugo, topao je i preciznan pa samim time i fluidan i savršeno ugodan te vas naprosto uvlači u snimku.
Za razliku od timbra i mikrodinamike opisane gore na istom CD-u RR-908 dličnu makrodinamiku sam uočio na snimci Rahmanjinova Symfonic dance # 3 opet sa Eiji Ouve i Minnesota Orchestra gdje već u uvodu sljede fortisima sa cijelim orkestrom na čelu s bubnjem i činelama. Nakon gromovitih udara slijedi tišina sa jasnim decay-om koji nestaje u krajnjim zakutcima sale.Fantastična dinamika, fantastična preciznost i čistoća zahvaljujući odličnoj snimci.Činele i triangli ostaju meki,fluidni i precizni bez grubosti,piskavosti ili bilo koje vrste izobličenja čak i pri fortisimo pasažima.
Čela i kontrabasi te udarci velikog bubnja zvučali su veoma jasno i čisto, bez rasipanja ili kumuliranja najnižih tonova .Veliki ili ‘bas’ bubanj koji je teško i snimiti a i korektno odsvirati jer u većini slučajeva zvuči ili kao potmula tutnjava u nekim sistemima ili kao mali bubanj bez force da zanjiše sav onaj zrak ovdje je zvučao veoma korektno.Udarac u kožu i onda širenje najdubljih valova s točnim završetkom. Možda se takav razvoj u najdonjem tonskom području nekome sa ‘tankim’ sistemom ili nekom ljubitelju ‘basa’ neće svidjeti ali u mom se sistemu pokazao kao ispravan pa se ovi kabeli definitivno neće koristiti za ekvalizaciju pogrešnih sistema (koje li stravične uloge koja se postavlja kabelima!!). Suviše su točni i precizni za to a i vjerojatno preskupi.
Ljudski glasovi
Iz CDP-a preselio sam kabel na izlaz phono predpojačala gdje je na ulazu srebrni phono kabel Furutech AG12. Srebro na srebro na srebro…
Na DECCA ploči sa Soltijem i Chikakgo Symphony Orchestra u izvedbi Mahlerove Das Lied Von Der Erde ili pjesme o zemlji kako se to kod nas najčešće prevodi glasovi kontraalta Yvonne Milton i tenora Rene Kollo-a nisu pokazivali nikakve znakove nekompatibilnosti sa toliko srebra,naprotiv bili su organski,prirodni,tekuči i čvrsto definirani u dubini pozornice bez ikakve tendencija iskakanja prema naprijed ili bilo kakvih čak i neznatnih izobličenja na dinamičkim rubovima.
Za kraj večeras svira odličan Jazz
Sa kabelom na phonu i kasnije CDP-u slušao sam isti snimak,čudesnu reinkarnaciju Time Out Dave Brubeck kvarteta snimljenu mono 1959,a koja se sada pojavljuje kao stereo izvedba reizdanje na ploči i CD-u. Kemija ili majstorstvo remasteringa ali snimka je odlična, veoma prirodna i dinamična a kabel na oba dva medija još pridonosi u prijenosu prozračnosti i svjetlucavosti činela, prirodnosti i dinamici klavira te uvjerljivosti kontrabasa sa snimke.
Na kraju slušanja ja zaista ne mogu reći kakvi su visoki,srednji , ili bilo koji zvukovi u sustavu i mislim da bolju ocijenu od toga zaista ne možete dati.
Malo istraživačkog duha
Pošto se i prijateljev i moj sistem sastoje od keramičkih zvučnika sa zvučničkim Kubala Sosna Emotion kabelima pogonjenih cijevima interesiralo me kako će se kabeli snaći u nekom sasvim drugom sistemu pa sam ih na YG Kipod-u sa zvučničkim Kubala Sosna Elation i Tenor pojačalu uspoređivao sa Kubala Sosna Elation kabelima.
Ovdje su se pokazale i neke slabije strane BH kabela .Naime izvjesnu težinu,podebljenje koje moj zvučnički KS Emotion donosi sa sobom u midbas području ovaj je kabel kod mene na neki način kompenzirao dok je u sistemu sa ‘ravnijim’ KS Elation zvučničkim zvučao malo pretanko pa je neznatno ali čujno nedostajalo ono bas-midbas područje koje nosi prostor i u kojem plivaju svi objekti na imaginarnoj pozornici; instrumenti i glasovi.Isto tako uz YG zvučnike na drvenim je duhačima osnovni ton znao malo nadglasati harmonike pa je pojedini instrument zazvučao sa premalo tijela tj. drveta koji drvene puhače i čini drvenim. Važno je napomenuti da su to veoma male razlike i da je to bio samo slučaj u ovakvom setupu pri usporedbi sa KS Elation jednim od najboljih kabela današnjice dok u svome setupu te pojave nisam primjetio.
Šta reći na kraju?
Proizvođači kabela pogotovo oni manji uz svo inžinjersko znanje i iskustvo do krajnjih i najboljih rezultata velikim dijelom dolaze i empirijom a uvjeren sam da čak i sreća igra određenu ulogu. Gospodin Sumić siguran sam napravio je ovaj fantastičan kabel zahvaljujući svakom od ova tri faktora.
U moj je sistem donio ljepotu a meni bezgranični užitak slušanja.
Onima koji žele najbolje svakako bih preporučio da ovaj kabel uzmu u najozbiljnije razmatranje pri kupnji a onima poput mene kojima je preskup da ga barem preslušaju. Iznenadit će se koliko im je sistem dobar.
Teško mi se bilo rastati od kabela koji je nažalost van domašaja
mojih financijskih mogućnosti. Ali tako je to u životu. Sve što je dobro ili je
zabranjeno zakonom ili je štetno po zdravlje ili je financijski nedostupno.
Setup:
Crown 40 TRIODE cijevni monoblokovi, Luxman L-550AII A class pojačala, Audio Research SP8 pretpojačalo,
Lumen white WhiteLite zvučnici, Krell Standard SACD,
Oracle delphi ,SME 309,BenzMicro Glider,EAR 834 phono,
Kubala Sosna Emotion,Acoustic Zen Satori, Magnan Reference,Kimber KCAG, CrystalCable Standard kabeli,
Silversmith, Furutech,Kubala Sosna strujni, Merkally 8Hz antivibracijske baze i stalci Magnum Dynalab T106B tuner